آلمان در پی ایجاد زیرساخت امنیت سایبری کارآمد

دسته: امنیت
بدون دیدگاه
سه شنبه - 21 نوامبر 2017


آلمان به منظور ایجاد زیرساخت امنیت سایبری کارآمد در پی ارتقای زیرساخت‌های مقابله با جرایم اینترنتی به شکل هدفمند است.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، دفتر فدرال امنیت ملی آلمان (BSI) چنین اعلام کرده‌است که توافق‌نامه‌ای را با دبیر راینلند-پلاتین به منظور ایجاد چارچوبی برای همکاری‌های امنیت سایبری نزدیک‌تر بین آژانس‌ها، امضا کرده‌اند. روابط، اولین گام برای ایجاد زیرساخت امنیت سایبری کاملاً کارآمد هستند. این توافق‌نامه اواخر ماه سپتامبر امضا شد. این خبر، تنها اعلام رسمی از این نیت و هدف است. با این حال، این توافق‌نامه نشانه‌ای از آغاز عصری جدید در مبارزه با جرایم اینترنتی است که توسط گروهی از مقامات صاحب اختیار به امضا رسیده‌است.

آرین شونبهم، رئیس BSI چنین بیان کرده‌است که به‌عنوان آژانس ملی امنیت سایبری از دستورات دولت فدرال پیروی می‌کنند. هدف دولت فدرال به نوبه خود، ایجاد زیرساخت دفاعی پایدار در برابر جرایم اینترنتی در دولت آلمان است. راندولف استیچ، سخنگوی دولت در مورد مسائل قطعی‌تر گفته‌است: «مجرمان سایبری در حال پیشرفت هستند به‌طوری‌که حمله واناکرای منجر به آسیب‌رسی به سیستم‌های کامپیوتری موجود در بیش از ۱۵۰ کشور و افزایش جرایم وب تاریک، شده‌است.

این همکاری در ابتدای کار بر چند حوزه اصلی امنیت اینترنتی متمرکز شده‌است:

• نقشی مانوس‌تر در تبادلات اطلاعاتی با CERT-Bund و پاسخ‌دهی به موارد اضطراری رایانه‌ای تحت عنوان کمک‌های غیرنقدی (کالایی)؛

• همکاری با تیم‌های رویارویی با حوادث موبایلی (MIRTها) BSI به منظور رسیدگی به مسائل مربوط به امنیت رایانه و شبکه راینلند- پلاتین؛

• ایجاد چارچوبی برای ستادهای امنیت اطلاعات موجود در سراسر کشور. در حین همکاری با راینلند- پلاتین، دولت معتقد است که این امر منجر شکل‌گیری پایگاهی می‌شود که سایر استان‌های کشور به منظور یادگیری و آماده‌سازی خویش برای مقابله با حملات متوجه زیرساخت‌های حیاتی می‌توانند از آن بهره‌مند شوند.

• همان‌طور که آرین شونبهم، رئیسBSI ، تاکید کرده‌است، با توجه به فقدان روابط همه‌جانبه، BSI برنامه‌ای را به منظور کمک به هریک از استان‌ها برای ایجاد آژانس جرایم اینترنتی خویش تدوین کرده‌است. به گفته وی، هر استانی موظف به ایجاد زیرساخت‌های امنیت سایبری خویش است که این زیرساخت‌ها باید از منظر عملکرد و محدوده عملیاتی، مشابه با BSI باشند. با این حال، استان‌ها نیازمند توسعه و ایجاد آژانس و شبکه مستقل هستند. وی چنین اظهار کرده‌است که با همکاری تمامی این موارد با یکدیگر، همه کشور نیرومند خواهدشد.

• در حال حاضر،BSI در صورت تقاضا، کمک‌هایی فنی در اختیار سازمان‌های دولتی قرار می‌دهد. براساس قوانین BSI، آنها به منظور جلوگیری از جرایم سایبری یا تحقیق در مورد عوامل تهدید از خدمات اطلاعات فدرال (BOND) پشتیبانی و حمایت می‌کنند.

• به گفته راندولف استیچ، سخنگوی دولت، بیشتر تهدیدات از جانب «مجرمان دارای ارتباطات مطمئن و حفاظت‌شده» است که این افراد در وب تاریک به فعالیت مشغول هستند. وی می‌افزاید که تنها راه مقابله با این‌گونه مجرمان، همکاری با نهادهای فناوری اطلاعات فدرالی، استانی و دولتی است. این سه بخش باید در قالب شبکه‌ای به یکدیگر متصل شوند. به گفته سخنگوی دولت، همکاری با BSIاولین گام مهم در این زمینه بوده‌است.

• BSI نه فقط به مقامات دولتی کمک می‌کند؛ بلکه این آژانس فدرال، اطلاعات و داده‌های مربوط به حملات محلی انجام‌گرفته‌ در استان و عملیات‌های حساس زیرساخت‌های حیاتی را جمع‌آوری می‌کند. به گفته سخنگوی دولت، این امر اجازه خواهد داد تا BSI بتواند به بهترین نحو ممکن، خدمات پشتیبانی و حمایت را برای تمامی نهادهای موجود تأمین کند و مشاوره‌ای دقیق برای هریک از آنها ارائه ‌دهد، چرا که ماهیت هر واحد نسبت به واحدی دیگر متفاوت است.
نوشته شده توسط:admin - 8510 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶
برچسب ها: